امروز: ۲۸ تیر ۱۴۰۳

خوزستان برای مقابله با ملخ های دریایی آماده می شود

حوادث تاریخ انتشار: 21/03/02 بدون نظر   1144 بازدید

اندازه فونت    
خوزستان برای مقابله با ملخ های دریایی آماده می شود

خوزستان برای مقابله با ورود ملخ‌های دریایی آماده‌ شد

رییس سازمان جهادکشاورزی خوزستان گفت: امکانات و تجهیزات لازم فنی و ترابری برای مقابله موثر با ورود و حرکت تهاجمی دسته‌های ملخ دریایی (صحرایی) به مناطق جنوب و جنوب شرق خوزستان آماده‌سازی شده است.

خدارحم امیری زاده روز سه‌‎شنبه با اشاره به احتمال ورود دسته‌های ملخ دریایی به خوزستان از عربستان سعودی با توجه به تصاویر ماهواره‌ای دریافتی افزود:گروه‌های پایش درمناطقی که احتمال ورود دسته های ملخ در استان وجود دارد فعال هستند.

وی گفت:در این راستا فرودگاه‌های محلی ، سمپاش ها ، پهپادها و سموم مورد نیاز آماده سازی شده تا به کمک کشاورزان و سازمان حفظ نباتات کشور ، مقابله موثری برای پیشگیری از ورود دسته‌های ملخ دریایی صورت گیرد.

رییس سازمان جهادکشاورزی خوزستان در ادامه افزود: در مناطق ساحلی ماهشهر ، هندیجان ، آبادان ، خرمشهر ، امیدیه ، آغاجاری ، امیدیه و بهبهان که بیشترین احتمال ورود دسته‌های ملخ دریایی را دارند بیشترین سطح آمادگی ایجاد شده است.

امیری زاده ضرورت مشارکت و آمادگی کشاورزان و بهره برداران محلی را برای کنترل و مهار این افت ویران کننده مورد تاکید قرار داد و از آنان و ساکنان مناطق مرزی خواست در صورت مشاهده ملخ صحرایی ، مراتب به اداره های شهرستانی جهاد کشاورزی یا فرمانداری ها اعلام کنند تا مبارزه با آن به صورت موثرتر و بدون فوت وقت صورت گیرد.

بهمن ماه ۱۳۹۷ نخستین دسته های ملخ دریایی که از مناطق شرقی عربستان سعودی پرواز کرده بودند در منطقه ساحلی هندیجان مشاهده شد.

حرکت تهاجمی دسته های ملخ دریایی به مناطق مختلف خوزستان خسارات زیادی به محصولات کشاورزی ، جنگل ها و مراتع استان وارد کرد.

مبارزه با این افت بسیار مضر و خطرناک تا تابستان ۱۳۹۸ نیز ادامه داشت.

ملخ های صحرایی از آن جهت که از آسمان خلیج فارس عبور می کنند ملخ دریایی به آنان نیز اطلاق می‌شود.

استان خوزستان با تولید سالانه ۱۷.۲میلیون تن محصولات کشاورزی ، باغی ، دامی ، شیلات و عسل به ارزش بیش از ۲۹۰هزار میلیارد ریال قطب نخست کشاورزی کشور محسوب می شود و نقش مهمی در امنیت غذایی کشور دارد

منبع ایرنا

مطالب مرتبط

نظر شما

  • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
  • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
آمار بازدید سایت
  • 70
  • 326,180
  • 1,285
  • ۲۳ تیر ۱۴۰۳
رفتن به ابتدای صفحه