امروز: ۵ خرداد ۱۴۰۳

شوشتر و رفیع به عنوان شهرهای ملی صنایع دستی ثبت شدند

گردشگری تاریخ انتشار: 22/01/03 بدون نظر   1059 بازدید

اندازه فونت    
شوشتر و رفیع به عنوان شهرهای ملی صنایع دستی ثبت شدند

شوشتر و رفیع به عنوان شهرهای ملی صنایع دستی ثبت شدند

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان از تبدیل وضعیت شهرهای ملی صنایع‌دستی شوشتر و رُفیع از مشروط به قطعی خبر داد و گفت: شهر اندیکا نیز به عنوان شهر ملی صنایع‌دستی در رشته دست بافته های عشایری انتخاب شد.

 سیدحکمت‌اله موسوی با اشاره به برگزاری پنجمین شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی اظهار داشت: در این نشست پرونده‌هایی از سه استان خوزستان، قزوین و آذربایجان غربی با حضور مسوولان ارشد این استان‌ها بررسی شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان اضافه کرد: در این نشست بعد از بررسی کارشناسی و با نظر و رای ارزیابان، شهرهای شوشتر و رفیع که تابستان ۱۳۹۸ در سومین نشست شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی به صورت مشروط در حوزه احرامی‌بافی و بوریابافی ثبت شده بودند، طی این دو سال با تکمیل پرونده‌های خود و رسیدن به استانداردهای لازم به صورت قطعی ثبت شدند.

وی افزود: در این نشست همچنین اندیکا از استان خوزستان به عنوان شهر ملی گلیم دست بافته‌های عشایری ثبت شد.

موسوی با اشاره به اهمیت حوزه صنایع‌دستی در خوزستان تاکید کرد: شوشتر، رفیع و اندیکا سرشار از ظرفیت‌های گردشگری، آثار تاریخی و صنایع‌دستی هستند که ثبت‌ملی آن‌ها به عنوان شهرهای ملی صنایع‌دستی از این پس به معرفی هرچه بهتر این ظرفیت‌ها و استفاده بهینه از آن‌ها کمک خواهد کرد.

وی اظهار داشت: قبل از بررسی این پرونده‌ها در نشست شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی، ارزیابانی از این معاونت با حضور در شهرها و روستاها به صورت میدانی به بررسی وضعیت آن‌ها می‌پردازند و در نهایت این پرونده‌ها به شورای راهبردی ارسال می‌شود که با حضور ارزیابان و نیز مسوولان ارشد هر استان، بررسی و در صورت تائید به‌عنوان شهر یا روستای ملی صنایع‌دستی معرفی می‌شوند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان خاطرنشان کرد: فرآیند ملی‎ شدن شهرها و روستاها حرکتی است که در راستای برندسازی، معرفی و ارتقای جایگاه صنایع‌دستی شهرها و روستاهای مختلف و نیز هنرمندان رشته‎ های گوناگون با یک عزم همگانی و مدل مشارکتی با هم ‎افزایی نیروهای صنایع‌دستی، مسوولان شهری، هنرمندان، نمایندگان مجلس و مسوولان شهرهای مختلف رقم خورده است./ ایرنا

تاریخ انتشار خبر:دوشنبه ۱۳ دی ۱۴۰۰ ساعت: ۱۴:۰۸ دقیقه

مطالب مرتبط

نظر شما

  • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
  • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
آمار بازدید سایت
  • 37
  • 322,209
  • 1,282
  • ۳ خرداد ۱۴۰۳
رفتن به ابتدای صفحه