امروز: ۲۴ تیر ۱۴۰۳

خوزستان رکورد بالاترین خرید گندم در کل کشور را به خود اختصاص داد

کشاورزی تاریخ انتشار: 22/06/08 بدون نظر   787 بازدید

اندازه فونت    
خوزستان رکورد بالاترین خرید گندم در کل کشور را به خود اختصاص داد

خوزستان رکورد بالاترین خرید گندم در کل کشور را به خود اختصاص داد

۹۰ درصد مطالبات گندمکاران خوزستانی پرداخت شده است

استاندار خوزستان با اشاره جایگاه استان در تولید گندم در کل کشور گفت: با خرید حدود یک میلیون و ۳۵۰ هزار تن گندم ، خوزستان در سال زراعی جاری رکورد بالاترین میزان خرید گندم در میان استان‌های کشور را به دست آورد.

صادق خلیلیان روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: در سال زراعی جاری (مهر ۱۴۰۰) با تغییر الگوی کشت پاییز موفق شدیم در تولید گندم به رکوردی در این زمینه دست یابیم.

وی افزود: با وجود اینکه نسبت به سال قبل ۲۱ درصد کاهش بارندگی داشتیم موفق شدیم نزدیک به یک میلیون و ۳۵۰ هزار تن خرید گندم داشته باشیم که یکی از رکوردهای بسیار خوب استان خوزستان در طول ۲ دهه گذشته است و ۹۰ درصد مطالبات گندمکاران نیز تاکنون پرداخت کردیم.

استاندار خوزستان ادامه داد: علی رغم شرایط خشکسالی و کاهش بارندگی توانستیم ۲۴ درصد خرید تضمینی گندم در استان را نسبت به سال قبل افزایش دهیم، در این زمینه اولین رکورد در سطح کشور را داریم و بالاترین میزان خرید گندم میان استان‌های کشور به استان خوزستان اختصاص داده شده است.

خوزستان استان‌ برتر در خرید کلزا

وی اضافه کرد: همچنین موفق شدیم در خرید کلزا نیز جزو ۲ استان برتر کشور از نظر خرید تضمینی باشیم.

خلیلیان بیان کرد: بر این اساس قرار شد مطابق با هماهنگی انجام شده، تولید و خرید گندم و کلزا در استان به صورت قراردادی با کشاورزان انجام دهیم و نهاده‌ها در اختیار آنان قرار گیرد تا برای کشت جدید در پاییز بتوانیم به یک رکورد جدید در افزایش تولید و خرید تضمینی برای سال آینده دست یابیم.

وی گفت: در حال حاضر نیز در حال تنظیم الگوی کشت تابستانه هستیم تا همانگونه که الگوی کشت پاییزه با موفقیت صورت گرفت موفقیتی را نیز در کشت تابستانه داشته باشیم.

استاندار خوزستان تصریح کرد: از آنجایی که استان خوزستان در منطقه گرمسیری جنوب غرب کشور واقع شده است تقریبا در پایان فصل خرید تضمینی گندم هستیم. البته کشاورزان حدود ۳۰۰ هزار تن گندم با توجه به سیاست دولت در زمینه قیمت آرد خریداری کرده‌اند. همچنین می‌توان گفت میزان تولید ما از خرید تضمینی بالاتر هست.

وی با بیان اینکه ۹۰ درصد پول گندمکاران پرداخت شده است گفت: قیمت تضمینی گندم از سوی دولت معادل هر کیلوگرم ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان است که به کشاورزان بسیار کمک کننده بوده و درآمد خوبی نصیب کشاورزان استان شده است.

وی تصریح کرد: کیفیت گندم استان خوزستان یکی از بهترین گندم ها در کشور و دنیا به شمار می رود.

خلیلیان تاکید کرد: براساس مدیریت کشت موفق شدیم نحوه آبیاری را به گونه‌ای انجام دهیم که در شرایط خشکسالی چنین رکوردی را به دست بیاوریم و در عین حال مدیریت مزرعه از نظر توسعه مکانیزاسیون و تامین نهاده‌ها را نیز داشتیم که کمک بزرگی در این موفقیت داشته است.

وی یادآور شد: با وجود شرایط خشکسالی استان خوزستان در کل محصولات تولید کشاورزی استان نخست کشور است

تاریخ انتشار خبر چهارشنبه :۱۸ خرداد ۱۴۰۱ ساعت: ۱۰:۱۲ دقیقه

مطالب مرتبط

نظر شما

  • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
  • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
آمار بازدید سایت
  • 18
  • 325,885
  • 1,285
  • ۲۳ تیر ۱۴۰۳
رفتن به ابتدای صفحه