امروز: ۲۵ تیر ۱۴۰۳

دادستان عمومی و انقلاب مرکز خوزستان خبر داد:خروج “ایذه” از لیست شهرهای خاص تبعید

قضایی تاریخ انتشار: 23/06/21 بدون نظر   397 بازدید

اندازه فونت    
دادستان عمومی و انقلاب مرکز خوزستان خبر داد:خروج “ایذه” از لیست شهرهای خاص تبعید

دادستان عمومی و انقلاب مرکز خوزستان خبر دادخروج “ایذه” از لیست شهرهای خاص تبعید

دادستان عمومی و انقلاب مرکز خوزستان گفت: ایذه دیگر در لیست شهرهای خاص تبعید نیست و موضوع تبعید به ایذه لغو شده است.

صادق جعفری چگنی در نشست خبری که امروز (۳۱ خردادماه) به مناسبت هفته قوه قضائیه برگزار شد، اظهار کرد: در خصوص پرونده متروپل، با تلاش همکاران تنها به موضوع این پرونده رسیدگی نشد بلکه معاونت حقوق عامه در مورد ساختمان‌های ناایمن پیگیری‌های زیادی انجام داد و در اهواز به صورت خاص در مورد وضعیت چند ساختمان ورود کردیم.

به گزارش ایسنا، وی افزود: مصداق کار در این زمینه این است که با ورود دستگاه قضا ساکنان این ساختمان‌ها به ویژه اهالی ساختمان عدالت در اهواز که حدود ۴۰ خانوار بودند، در ساختمان‌های مناسب اسکان داده شدند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز خوزستان گفت: دادستانی در مورد آلودگی هوا نه تنها در حوزه پالایشگاه‌ها بلکه در حوزه‌های مختلف ورود کرده و پیگیری انجام شده است. در بحث پتروشیمی‌ها در مرکز خوزستان و ماهشهر دو جلسه برگزار شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه سهمیه بنزین یورو ۴ و سوپر برای خوزستان اختصاص داده شده بود اما اجرایی نشده بود، علاوه بر اجرای این کار نسبت به افزایش سهمیه پیگیری‌های خوبی انجام شده است. باید توجه شود بنزین یورو ۴ و سوپر تنها در مراکز استان‌ها توزیع می‌شود. از طرف دیگر این بنزین به صورت مستمر توزیع نمی‌شود و به صورت نوبتی و بر اساس سهمیه اختصاص داده و توزیع می‌شود.

جعفری چگنی با اشاره به ورود دادستانی در حوزه بهداشت عمومی و درمان، گفت: در صورت لزوم در بحث آب رودخانه کارون نیز به جد ورود کردیم و پرونده‌های مختلفی برای آسیب به بهداشت عمومی و ورود فاضلاب‌ها به رودخانه کارون یا رودخانه دز تشکیل شده است.

وی افزود: در بحث ریزگردها، عملکرد افراد پیمانکار یا افرادی که در اداره‌کل منابع طبیعی خوزستان هستند، به عنوان پرونده اقتصادی و ترک فعل‌ها پیگیری شده و کیفرخواست صادر شده و برای ادامه رسیدگی در اختیار دادگاه قرار داده شده است.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز خوزستان گفت: امسال بیشترین برخورد و ورود در بحث حفاری‌ها و کانال‌های روباز آب و فاضلاب که تنها در امسال منجر به فوت دو کودک شدند را داشتیم.

وی افزود: کیفرخواست پرونده پسر بچه‌ای که ابتدای امسال فوت کرد، صادر و به دادگاه ارسال شده است. در مورد فوت کودک دیگر نیز همه عملکرد عواملی که ترک فعل کرده بودند و در این حادثه مقصر شناخته شدند، بررسی شد و کیفر خواست به زودی صادر می‌شود.

جعفری چگنی بیان کرد: در موارد عدیده دیگر از جمله بحث تصادفات، برای ادارات و سازمان‌هایی که وظایفی برعهده داشتند، کیفرخواست از نظر پرداخت خسارت صادر شده و از جنبه عمومی به مجازات‌هایی محکوم شده‌اند.

وی عنوان کرد: معاونت حقوق عامه دادستانی مرکز خوزستان بیش از ۱۰۰ مورد را به عنوان مصادیق حقوق عامه عنوان کرد البته موارد دیگری نیز داریم که به صورت خاص پیگیری شده است.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز خوزستان گفت: ایذه دیگر در لیست شهرهای خاص تبعید نیست و موضوع تبعید به ایذه لغو شده است.

جعفری چگنی در خصوص عدم توسعه ایذه بیان کرد: قبل از این حوادث و مشکلاتی که رخ داد، ایذه به عنوان یکی از شهرهای محروم مطرح بود و همه بر رفع محرومیت این شهر تاکید دارند.

وی با اشاره به ایجاد دو سه سد در اطراف ایذه و دزپارت و متاثر شدن روستاها و مهاجرت اهالی برخی از روستاها، گفت: ۵۰ درصد جمعیت کنونی ایذه روستاییانی هستند که در آن مناطق در حال کار بودند. بخشی از اراضی این روستاییان تملک شده است که در این زمینه بحث‌هایی وجود دارد اما در مجموع جایگزینی مناسبی برای جابه‌جایی و اشتغال این روستاییان انجام نشده است و دستگاه‌های اجرایی و دادستانی پیگیر این موضوع هستند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز خوزستان بیان کرد: در خصوص بحث آب شرب اهواز به ویژه در مناطق حاشیه‌ای، شبکه بهداشت را ملزم به انجام آزمایش کردیم و اگر احیانا آلودگی یا استاندارد لازم وجود نداشت و موضوع متوجه ادارات و سازمان‌هایی بوده، پرونده به عنوان تهدید علیه بهداشت عمومی تشکیل شده است که این کار در شهرستان‌های مختلف در حال انجام است.

جعفری چگنی گفت: در موارد آلودگی آب به ویژه در زمان بارندگی‌ها، با توجه به زیرساخت‌های اهواز، در مقاطعی با یکسری آلودگی‌ها مواجه هستیم که در این زمینه ورود کردیم. در شرایطی هم ممکن است یک سری مشکلات دیگر در بحث تصفیه‌خانه‌ها ایجاد شده باشد که به همین دلیل آلودگی چند روزه در برخی مناطق شهر رخ داد.

تاریخ انتشار خبر چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۲ ساعت: ۲۰:۲۶ دقیقه

مطالب مرتبط

نظر شما

  • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
  • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
آمار بازدید سایت
  • 27
  • 325,894
  • 1,285
  • ۲۳ تیر ۱۴۰۳
رفتن به ابتدای صفحه